Home
Search
Create
Library
Topics
Student
Teacher
Admin
Map
Sign in for more features
YourStory
Home
Search
Create
Library
Topics
Student
Teacher
Sign in
Feedback
Contact Us!
Assessment
If you buy a book for $12.50 and a pen for $3.75, how much do you spend in total using a calculator?
$16.25
$15.25
$14.25
$17.25
A recipe requires 2.5 cups of flour. If you want to double the recipe, how many cups of flour do you need to enter in the calculator?
5 cups
6 cups
4 cups
3 cups
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is its average speed in miles per hour (mph), as calculated using a calculator?
60 mph
50 mph
70 mph
80 mph
Submit